Jak grać w kości?

W grze w kości obstawiamy wiele różnych zakładów i dla początkujących graczy cały ten system może wydać się zbyt skomplikowany. Na początku warto więc skupić się na najprostszych rzutach i zakładach. Rozpoczynający rozgrywkę rzut wyjściowy można obstawić zakładem „pass line” albo „don’t pass”. Gdy rzucone kości wskażą wartość 7 albo 11, wygra zakład „pass line”, a cała runda dobiegnie końca. Jeśli jednak wypadnie liczba oczek równa 2, 3 lub 12, tak zwane craps, wygra zakład „don’t pass”. Pozostałe wartości, czyli 4, 5, 6, 8, 9, 10 określają punkt, a więc liczbę oczek, którą trzeba będzie trafić w kolejnych rzutach.


Na polu oznaczającym punkt pojawia się wtedy krążek z symbolem ON, a gracz rzuca kośćmi tak długo, aż trafi wyznaczoną liczbę oczek. Jeśli mu się to uda, zakłady „pass line” zwyciężają. Z kolei „don’t pass” wygrywa wtedy, gdy przed punktem wypadnie 7. Kolejnym zakładem jest „free odds” (wolna szansa). Można go obstawić tylko jako uzupełnienie zakładu „don’t pass” i „pass line”, a jego wysokość jest limitowana przez kasyno. Zakłady „come” i „don’t come” są podobne, z tą różnicą, że można je obstawiać w dowolnym momencie, nawet już po ustaleniu punktu.


Zakłady typu „place” można robić tylko po ustaleniu punktu, na konkretną liczbę oczek, jednak nie może być ona taka sama jak punkt. Podobnie jak w poprzednich zakładach, obstawioną liczbę należy wyrzucić przed 7, w przeciwnym razie przegramy swoje żetony. Ponieważ niektóre liczby padają częściej niż inne, wysokość zakładu „place” zależy od liczby obstawianych oczek – najłatwiej jest trafić w 6 i 8. Zakład „field” obstawiamy wtedy, gdy interesuje nas nie cała sesja, ale tylko jeden rzut. Możemy obstawić 2, 3, 4, 9, 10, 11, lub 12, a liczba ta powinna paść w pierwszym rzucie po postawieniu przez nas żetonów na polu z wybraną liczbą.