Stół do gry w kości

O wygranej lub przegranej w kości decyduje liczba oczek, które wskażą dwie rzucone przez gracza kostki. O ile sam mechanizm gry jest bardzo prosty, o tyle system obstawiania zakładów początkującym graczom przypomina czarną magię. Co oznaczają wszystkie te pola na stole do gry? Określają one rodzaj naszego zakładu, zatem warto się z nimi zapoznać. Pass line i come line oraz don’t pass i don’t come to najprostsze zakłady w grze w kości. Los naszych żetonów zależy od rzutu gracza. Jeśli stawiamy na jego zwycięstwo, czekamy na liczbę oczek równą 7 lub 11 w rzucie wyjściowym, natomiast przegrywamy, gdy wypadnie 2, 3 lub 12. W zakładach „przeciwko” jest odwrotnie – 2, 3 i 12 wygrywa, a 7 i 11 przegrywa.

A co się dzieje, gdy wypadnie inna liczba oczek? Pozostałe liczby ustanawiają punkt i wtedy zaczyna się druga runda gry. nasz zakład zostaje na swoim miejscu i czekamy, co pierwsze wypadnie – pechowa 7 czy ustalony punkt. Przy liczbie oczek równej 7 wygrywa tylko ten gracz, który obstawiał zakłady don’t pass i don’t come. Postawienie żetonów na polu big 6 i big 8 oznacza, że wygramy wtedy, gdy wypadnie 6 albo 8, ale taka liczba oczek musi się pojawić przed 7.

Do zakładów typu come i pass można w drugiej rundzie postawić dodatkowe żetony w ramach zakładu odds. Jego celem jest wyrównanie szans grającego, kiedy prawdopodobieństwo trafienia punktu przed 7 jest mniejsze. Zakład lay i buy to zakład na konkretną liczbę ze zbioru 4, 5, 6, 8, 9 i 10. Możemy go postawić w dowolnym momencie i wygrywamy wtedy, gdy obstawiony numer wypadnie przed 7. Field bet to tak zwany zakład jednego rzutu – wygrana trafia do nas, gdy wypadnie 2, 3, 4, 9, 10, 11 lub 12. Inne numery oznaczają przegraną. Pozostałe zakłady jednego rzutu to między innymi Any 7, gdzie wygrywa tylko 7 oczek, Any craps - wygrywa 2, 3, 12 oraz zakłady na dwa oczka, dwanaście, trzy albo jedenaście.